Sakıp Sabancı Müzesi

0

Emirgan’da bulunda bulunan Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, önemli İstanbul müzeleri arasında olup, İstanbul’un güzel ve ziyaret edilebilir müzelerinden birisidir.

Sakıp Sabancı Müzesinde Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda, 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan dönemde, ünlü hattatlar tarafından hazırlanmış Kuran-ı Kerim nüshaları ve dua kitapları ile birlikte kıt’alar, murakka, levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar sergilenmektedir. Ayrıca hattatların yazı yazarken kullandıkları araçlar da yer almaktadır.

Merhum Sakıp Sabancı, başta hüsnühat örnekleri ve Kuran-ı Kerim nüshaları olmak üzere sanatlı elyazması kitap koleksiyonu 1970’lerde yapmaya başlamıştır.

Sonrasında buradaki Atlı Köşk, 1998 yılında içindeki koleksiyon ve değerli eşyalarla birlikte müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne tahsis edilmiş ve Atlı Köşk’e modern bir galerinin eklenmesiyle 2002’de ziyarete açılan S.Ü. Sakıp Sabancı Müzesi’nin sergileme alanları 2005’te yapılan düzenlemeyle genişletilerek uluslararası teknik standartlara kavuşturulmuştur.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde günümüzde Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nu teknolojideki yeniliklerden yararlanarak sergilenmekte ve yenilikçi tavrıyla genç kuşaklara bu köklü sanat hakkında bilgi aktarımı yapmayı amaçlamaktadır.

Adres : Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan 34467 İstanbul
Tel : 0 212 277 22 00
Fax : 0 212 229 49 14

Sakıp Sabancı Müzesi Ziyaret Saatleri
Salı – Pazar: 10.00-18.00
Çarşamba – Cumartesi: 10.00-20.00
Pazartesi günleri kapalıdır. (Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak’ta kapalıdır.)

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.