Rumeli Hisarı Gezisi

0

İstanbul’da yaşayıp yada bu güzel memlekete gelipte görmeden gidilmeyecek yerlerden biridir Rumeli Hisarı…
Boğazın eşsiz manzarasında cennetin mavi tonlarının nasılda bu koca şehre yakıştığını sizde göreceksiniz. Başlı başına heybeti olan eski yapıt, yıllardır ayakta durmayı başarmış, ben buraların hakimiyim edasıyla boğaza ev sahipliği yapmaktadır.
Kale içini gezmeden döneminin etkisini hissedemeyeceğiniz hisarın uzun basamakları gözünüzü korkutmasın. Geziniz bittikten sonra dinlenebileceğiniz epey sevimli kafeler zaten sizi bekliyor olacak.
Şimdi birazda bu yapıtın oluşumu, mimarı ve tarihteki öneminden bahsedelim.

Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul‘da inşa edilen ve savaş amaçlı kullanılan küçük bir kaledir. 30 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan bu yapı İstanbul’un fethi sırasında askeri manevra yeteneğini arttırıcı bir etki yapmıştır. Fatih’in askeri taktik ve stratejisinin bir ürünü olan yapı İstanbul’un fethini mümkün kılan bir kaç eserden biridir. Rumeli Hisarı ve Anadolu Hisarı karşı karşıya bulunur. Her ikisinin temsil ettiği askeri özellikler her iki yakanın da Osmanlı hâkimiyeti altına geçmesiyle işlevsiz kılınsa da yapıların tarihsel önemi bitmemiştir. Rumeli Hisarı Avrupa yakasında, Sarıyer kıyısında bulunur. Anadolu Hisarı ile arasında 850 metre bulunur. Bu özelliğiyle Boğaz’ın en dar alanında kurulduğu bilim insanları tarafından ifade edilmektedir. Rumeli Hisarı savaş gayesiyle dört ayda inşa edilen büyük bir eserdir. Askeri yönü daha çok anlatılsa da yapının sanatsal bir eser olduğu gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Bu gün yapı askeri, tarihi ve turistik bir değer olarak topraklarımızda bulunmakta ve büyük bir ziyaretçi kitlesine hitap etmektedir. Tarihçilere göre hisar inşasında dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet bizzat koordinatör olarak çalışmıştır. Bu yanıyla da zamanının ruhunu anlatan bir şaheser olma özelliğindedir.
Günümüzde; 450 yıldan fazla süredir ayakta olan bu yapı bir tarihi eser olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Konser yada tiyatro dönemine denk geldiyseniz mutlaka bu eşsiz deneyimi edinin derim.

Fırsatınız mı yok, zamanınız mı kısıtlı, en kötü alın bir paket çekirdek sahilin tadını çıkarın. İstanbul bir masal şehridir, başka bir masalda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın..

Unutmadan; yol tarifi :

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.