Lezzetin Hayat Kapısı

0

Uzuunca bir aradan sonra selam…
Epeydir bir yerlerden bahsetmiyor, sana yoldaşlık etmiyorduk. Ramazan gelince midemizle beraber çenemizi de kapattık ama dönüşümüz muhteşem olacak. İftar için harika bir mekanla tanıştıracağım seni ama öncesinde; bayramdan sonrası için sana şahane yerler listelediğimin müjdesini vermek istiyorum.
Hadi gel şimdi, Bab-ı Hayat’a gidelim.

Adı ilgi uyandırıcı değil mi ?
Valla yalan değil bizde ilk bu merakla gitmiştik. Yemekleri nasıldır, servis düzgün müdür, mekan temiz midir düşüncelerini aklımızın ucuna değdirmeden üşenmedik kalktık vardık oraya. Birde ne görelim ?
Tamamen otantik atmosferiyle, iç tasarım ve dekorasyonuyla, geleneksel Osmanlı tarzını hissedebileceğimiz bir mekan. Ben tabi hayranlıkla etrafı süzen gözlerle ‘ayy çok güzel ‘demekten kendimi alamamıştım.
Nasıl anlatsam, kapılıyorsun işte. Yüzyılların sohbeti ve ruhu sinmiş duvarlara. Onlarca fısıltı, gelenek, sofra ve anıyla bezenmiş karış karış…

8111841551101295.JPG_1276242_buyuk

Mısır Çarşısı’nın enfes baharat kokularını soluyarak ulaştığın bu mekandan içeri girdiğin andan itibaren tarih ve sanatı içine çekeceksin. İlk içeri girdiğinde seni Altın Yol Osmanlı armasıyla selamlayacak. Hemen yanında Ocaklı Sofa’yı göreceksin rumi motifler altında muhteşem bir atmosfer. Kubbealtı’na geldiğinde rengarenk çarpıcı işlemelerle karşılaşacaksın. Burada otururken kendini Topkapı Sarayı’nda Sultan Murad’ın odasında gibi hissetmen içten bile değil. Kubbealtı’ndaki tüm işlemeler Sultan Murad’ın odasıyla birebir tasarlanmış. Ve en son yolculuk Çifte Kasırlar’a… Bu odada da seni çintemani süslemeleri ve altın varak İstanbul işlemelerinin yanında çiniden yapılmış İstanbul gravürleri selamlayacak. Sanat ve tarihle buluşan bu 4 oda toplamda 150 kişiye hizmet veriyormuş. Büyük olduğuna bakma iftar saati oturacak yer bulamıyorsun. Rezervasyon şart !
Hee fasılda var bu arada, çalgılı çengili enfes yemeklerle iftarın huzurunu yaşayabiliyorsun.

Benden sana tavsiye; kuru dolmasından tat, tarçınlı pilavından bir kaşıkta olsa ye. Tarihi seviyorsan, eskiye özlemin coşkuyla içinde çırpınıyorsa bir akşam, bir hafta sonu iftar için git derim, koş derim, erteleme derim.
Haydi şimdiden hayırlı iftarlar : )

Nerede, nasıl giderim, nasıl bulurum mu diyorsun ?

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.