Kapalıçarşı

0


Kapalıçarşı, İstanbul kentinin merkezinde yer alan dünyanın en büyük ve en eski kapalı çarşılarından biridir. Gün içerisindeki en yoğun zamanlarında içinde yarım milyona yakın insan barındırdığı söylenir.

Tarihi:

Kapalıçarşı’nın temeli 1461 yılında atılmıştır. Dev ölçülü bir labirent gibi, 30.700 metrekarede 66 kadar sokağı, 4.000 kadar dükkânı ile Kapalıçarşı, İstanbul’un görülmesi gereken, benzersiz bir merkezidir. Adeta bir şehri andıran, bütünü ile örtülü bu site zaman içerisinde gelişip büyümüştür. İçinde son zamanlara kadar 5 cami, 1 mektep, 7 çeşme, 10 kuyu, 1 sebil, 1 şadırvan, 24 kapı, 17 han vardı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 15. yüzyıl’dan kalan kalın duvarlı, bir seri kubbe ile örtülü eski iki yapının etrafı sonraki yüzyıllarda, gelişen sokakların üzerleri örtülerek, ekler yapılarak bir alışveriş merkezi haline gelmiştir. Geçmişte burası her sokağında belirli mesleklerin yer aldığı ve bunların da, el işi imalatının (manifaktür) sıkı denetim altında bulundurulduğu, ticari ahlak ve törelere çok saygı gösterilen bir çarşı idi. Her türlü değerli kumaş, mücevherat, silah, antika eşya, konusunda nesillerce uzmanlaşmış aileler tarafından, tam bir güven içinde satışa sunulurdu. Geçen yüzyılın sonlarında deprem ve birkaç büyük yangın geçiren Kapalıçarşı eskisi gibi onarılmışsa da, geçmişteki özellikleri değişikliğe uğramıştır.

Bütün dükkânların genişliği aynı olacak şekilde inşa edilmiştir. Her sokakta ayrı ürünün ustaları loncalar halinde bulunurdu (yorgancılar, terlikçiler vs.) Satıcılar arasında rekâbet kesinlikle yasaktı. Hatta bir usta, tezgâhını dükkânın önüne çıkarıp kalabalığa göstererek ürün işleyemezdi. Ürünlere devletin belirlediğinden yüksek fiyat konulamazdı.

Günümüzde:

Eskiden esnafa olan güven duygusu halkın birikmiş parasının, bir banka gibi onlara verilmesine ve işletilmesine neden olurdu. Günümüzde birçok sokaktaki dükkânlar fonksiyon değişikliğine uğramıştır. Yorgancılar, terlikçiler, fesçiler gibi meslek grupları sadece sokak ismi olarak kalmıştır. Çarşının ana caddesi sayılan sokakta çoğunlukla mücevher dükkânları, buraya açılan yan bir sokakta altıncılar bulunur. Oldukça küçük olan bu dükkânlar değişik fiyat ve pazarlıkla satış yaparlar. Kapalıçarşı renk ve atraksiyon olarak her ne kadar eski canlılığını koruyor ise de, 1970’li yıllardan itibaren İstanbul’u ziyarete gelen turist gurupları için alışveriş olanakları, çarşının ana girişindeki modern ve büyük kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Haliç kıyısındaki Mısır Çarşısı da daha küçük ölçüde bir kapalı çarşıdır. Galata semtinde 15. yüzyıl’da kalma diğer bir küçük kapalı çarşı da halen kullanılmaya devam etmektedir.

Kapalı Çarşı günün her saatinde hareketli ve kalabalıktır. Esnaf, ziyaretçileri ısrarlı olarak kendi mağazasına çağırır. Çarşı girişinde gelişen konforlu, büyük mağazalar Türkiye’de elde imal edilen ve ihracatı yapılan hemen bütün eşyayı satışa sunmaktadır. El halıları ve mücevherat geleneksel Türk sanatının en güzel örnekleridir. Bunlar kalite ve orijin belgeleri ile satılır ve dünyanın her tarafına garantili gönderme yapılır. Halı ve mücevheratın yanında meşhur Türk işi gümüşten yapılmış eserler, bakır, bronz hediyelik ve dekoratif eşya, seramik, oniks ve deriden mamul, üstün kaliteli, Türkiye hatıraları zengin bir koleksiyon oluştururlar.Batılı yazarlar, seyahatname ve anılarında Kapalıçarşı’ya geniş yer ayırmışlardır. Kapalıçarşı İstanbul’u süsleyen bir cennettir.

Kapalıçarşı’ya Nasıl Gidilir:

Kapalıçarşı büyüklüğü itibarı ile bir çok farklı yerden ulaşılabilir konumdadır. Sahip olduğu Beyazıt,Çarşıkapı,Çuhacıhan, Kuyumcular, Mahmutpaşa, Nuruosmaniye, Örücüler,Sepetçihan,Takkeciler,Tavukpazarı,Zenneciler ana kapıları ile bir çok farklı lokasyondan kapalıçarşıya giriş yapmak mümkündür biz varsayım olarak beyazıt tarafında bulunan fesçiler kapısına göre yol tarifi yapalım

Beyazıt meydanından üniversite nin karşı sol tarafında kalan sahafçılar çarşısın ön kapısından girip arka kapısından çıktığınızda fesciler kapısı sağ karşı çarprazınızda yer alacaktır.

Beyazıt meydanına aracınızla E5 ten aksaray yönünden çıkıp unkapanı beyazıt yönünde devam edin yol ayrımı geldiğinde laleli yönünde ilerleyin son laleliyi geçtikten sonra beyazıt meydanına varacaksanız aracınızı güvenli bir alana bırakıp yaya olarak kapalıçarşıya girebilirsiniz.

toplu ulaşımla bu alana gelmek için bağcılar,zeytinburnu,kabataş tramway hattının beyazıt durağında inebilirsiniz.

Ayrıca aşağıda listesi verilen iett otobüs hatlarıyla da beyazıta oldukça fazla noktadan ulaşmanız mümkün.

32A CEVATPAŞA – BEYAZIT
61B TAKSİM – BEYAZIT
91E GÖZTEPE MAHALLESİ – BEYAZIT
94A BAKIRKÖY – BEYAZIT
35A KOCAMUSTAFAPAŞA – BEYAZIT
38Z ZÜBEYDE HANIM MAH.-BEYAZIT
92B ATEŞTUĞLA – BEYAZIT
97 GÜNEŞLİ – BEYAZIT
92K ATEŞTUĞLA – KİRAZLI – BEYAZIT
97B ÇAVUŞPAŞA – BEYAZIT
36ES ESENTEPE MAH. – BEYAZIT
55EB EYÜP-BEYAZIT
93C ZEYTİNBURNU – BEYAZIT
97G ATEŞTUĞLA DEMİRKAPI MH.- BEYAZIT
90B DRAMAN – BEYAZIT
82B YENİBOSNA METRO – BEYAZIT
46H HÜRRİYET MAHALLESİ – BEYAZIT
36 KARADENİZ MAHALLESİ – BEYAZIT
38 YUNUS EMRE MAHALLESİ – BEYAZIT

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.