İstanbul Balat’ta 16 Yıllık Tarihi Köfte

0

Yine bir hafta sonuna yaklaşma sevinciyle enfes lezzetlerle seni selamlıyorum. Keyif alarak başladığım kesin, çünkü söz konusu yemekse gerisi teferruattır.

Sende bizim gibi yeni lezzetlere, yeni yerlere, yeni insanlara, farklı yapılara meraklıysan he birde naftalin kokusunu belki biraz rutubeti seviyorsan kalk gel Balat’a gidelim.

İstanbul’un en eski semtlerinden olan Fener / Balat’ın ruhunu yakalayabilmek için onunla epey zaman geçirmek gerekiyor. Yani öyle iki yokuş çıktım, kiliseyi gördüm ee bitti denilecek gibi değil. Tarihi müthiş, insanı doğal.

Haliç’in hemen kıyısında yer alan ve birbirinden farklı kültürlere, dinlere ve geleneklere yüzyıllar boyunca ev sahipliği yapmış kadim semtin dinlemesini bilene ve kulak verene anlatacakları çok.
İstanbul’da doğup ta semtin birinde kendini yabancı gibi hissettin mi hiç bilmem ama, öyle olacaksın.

Balat’ın ruh halini çözebilmek için orada mahallenin uyanmaya başladığı sabah saatlerinde, uzun öğle sonralarına yayılmış telaşsız zamanlarda ve akşam saatleri gibi günün ve mevsimlerin farklı zamanlarında bulunmak gerekiyor. Aslında bu kural karakteristik şehirlerin, semtlerin, mahallelerin ve ruhu olan mekanların hemen hepsi için aynı işliyor.
Neyse gel biz senle şimdi, esas konuya gelelim.

Semt ile tanıştım, tanıştırdım, anlaştım, aşık oldum derken acıktım deme vaktin geliyor. İşte bende burada tam da o olaya el atıyorum.
Yokuşlu, merdivenli, Arnavut kaldırımlı yollarda yorulunca hemen yolun kenarında, sokağın köşesini dönünce enfes mi enfes köftesi olan tatlı mekan çıkacak karşına.

Fener Köftecisi’nden bahsediyorum.
Eti mükemmel, soslu ekmeği ayrı lezzetli, doyurucu şahane bir tabak inanılmaz gelecek vaad ediyor.
Hele bir sahipleri var ki, sanırsın yıllardır sıkı arkadaşsın. 16 yıllık geçmişi olan köftenin de hikayesini merak edip Salih Şef’ten dinlemeyi unutma.
Bu mekan, geçtiğimiz yıl açılmış çiçeği burnunda küçük ve tarihi yapıyı koruyan bir işletme.
Motor tutkunu olan ev sahibi, dekoru hem yeni nesile hemde tarihe sadık kalarak oluşturmuş. Işıklar, fenerler, aynalar, oturma düzeni mest olacaksın, mest.

10983825_469822933166766_1976785620280419270_n

Aa unutmadan buranın köftesi kadar kabak tatlısı da meşhur. Denemeden gitme.

Balat’ın ivme kazandığı şu dönemler kendi yerini edinmiş, fiyatları oldukça makul tatlı çocuğu kucağına almak için daha en bekliyorsun ?

Kaydet adresi haydi ;

Balat Mh. Yıldırım Cd. Akçin Sk. No:1 Fatih, İstanbul

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.