Anadolu Hisarı Gezi Yazısı

0


Anadoluhisarı İstanbul’un Beykoz ilçesinde İstanbul Boğazı kıyısında bir semttir. Kuzeyinde Kanlıca, güneyinde Kandilli bulunur. Adını 1395’te Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan Anadolu Hisarı’ndan alır. Anadolu Hisarı (Güzelce Hisarı olarak da bilinir), İstanbul’un Anadoluhisarı semtinde, Göksu Deresi’nin İstanbul Boğazı’na döküldüğü yerdedir.

Anadolu Hisarı, iç ve dış kale ile bu kalelerin surlarından oluşur. İlk yapıldığında, bir giriş kapısı bulunmadığı için, kuleye iç kale surlarına uzanan bir asma köprüden giriliyordu. Üst katlarına da içerideki ahşap merdivenlerle çıkılıyordu. İç kale surları, dış kalenin kuzeydoğu ve kuzeybatı köşelerini birleştirir. Bu surlar üç metre kalınlığındadır. İç surlarla birleşen dış kale surlarının üzerinde birçok kemer ve surları korumak için yapılmış üç kule bulunur. Asıl kalenin surları doğu-batı yönünde 65 metre; kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanır. Surların kalınlığı 2.5 metredir. Dış surlarda topların yerleştirildiği menfezler bulunur. Anadolu Hisarı’nın asıl kalesinde ve iç surlarında, araları harçla doldurulmuş blok taşlar kullanılmıştır. Anadolu Hisarı günümüzde bir açık hava müzesi olarak işlevini sürdürür. Her gün bölgeye gelen binlerce kişi, Osmanlı dönemini haşmetini çağrıştıran bu yapıyı gezer. Hisar’ın tarihi oldukça eski. Burada bulunan surlar İstanbul’un kuşatılması amacıyla yapılmış. İstanbul fethedildiğin de ise burası askeri hapishane olarak kullanılmış.
1990’lı yılların başında yapılan restorasyonlar sonucunda sağlamlaştırma işlemleri tamamlanmış. İstanbul’un en eski Türk mahallelerinden birisi olma özelliğini de bulunduran bu yer, kültürü ile de dikkat çekmiş ve geleneklerini günümüze kadar korumasını bilmiştir.
Anadoluhisarı surları açık hava müzesi haline dönüştürülmesi nedeniyle her gün açıktır. Burayı gezmek isteyenlerden hiçbir ücret talep edilmemektedir.

ANADOLU HİSARINA NASIL GİDİLİR?

Anadoluhisarı’na İETT otobüsleri ile gidebilirsiniz. Şehir hatları için vapur seferleri ile deniz taksileri bulunmaktadır. Bu deniz taksileri Bebek ile Küçüksu arasında çalışır ve 40 TL’lik bir tarifesi vardır.
Yine Kadıköy Üsküdar iskeleleri önünden kalkan Beykoz dolmuşları Anadoluhisarı güzergahından geçer.
2. köprü üzerinde bulunan tüm ulaşım araçlarından ise sahile ulaşabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.