26. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

0

Eşsiz bir macera, zorlu bir mücadele; iki kıtanın kulaçlarla, küreklerle kucaklaşmasıdır Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı…

Tam 26 yıldır Dünya’dan ve Türkiye’den binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için İstanbul’da bir araya geliyor. Asya’dan Avrupa’ya kulaç atmanın, kürek çekmenin hazzı, İstanbul Boğazının muhteşem güzellikleri ve taraftarların coşkusu ile birleşerek bu benzersiz etkinliği oluşturuyor.
Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) himayelerinde, büyük bir toplumsal ve kurumsal destek ile gerçekleşiyor. 1989 yılında 4 kadın ve 64 erkek sporcunun katılımı ile başlayan serüven, her yıl katlanarak büyüyen bir ilgi ile Türk sportif geleneğinin önemli bir parçasını oluşturuyor.
Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı… Yarışmanın ötesinde sizleri bir festivale, bir şenliğe, spora ve sağlığa davet ediyor…

Tarihin, sanatın ve kültürlerin yolunun kesiştiği noktada spor için buluşuyoruz. Asya ve Avrupa, bir yarışla, Istanbul Boğazı’nda birleşiyor.

20 Temmuz sabahı, Boğazı’ın ünlü duraklarından Kanlıca’dan başlayarak binlerce yüzücü Avrupa’ya; Kuruçeşme’ye doğru kulaç atacak. İstanbul kadar hızlı, İstanbul kadar hareketli, İstanbul kadar coşkulu bir yarış yaşanacak. Tarihin, modern Türkiye ile el sıkıştığı İstanbul’un incisi Boğaziçi’nde yüzücülerin kulaç sesleri yankılanacak. Boğazın iki yakasına dizilmiş tarihi yalıları, hisarları ve sarayları ile İstanbul benzersiz hazinesini yüzücülerle paylaşacak.

Çocuğundan, engellisine; esnafından, holding sahibine, 7’den 77’ye… Hepimiz Boğazdayız… Kuruçeşme Parkı’ndayız.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, her meslekten, her yaştan ve her dilden insanı spor için, eğlenmek için, yarışmak için biraraya getiriyor. Yıllardır yarışlara katılanlar, eski bir dost ile karşılaşmanın mutluluğunu yaşarken; yeni sporcular belkide hayatlarında yalnızca birkez gerçekleştirebilecekleri bir hayale dakika sayıyor.
Festival alanında çocuklar kendi yarışlarını düzenliyor, aileler tanışıyor, konuk evlerinde sohbetler derinleşiyor, bir ağacın gölgesinde soğuk bir içecek, kahvaltı için çimlere serilmiş bir masa örtüsü, çevrede bayraklar ve pankartlar, havada müzik, yerde dans. Herkes bu dev şölenin bir parçası. Sporcu alanında son hazırlıklar tamamlanıyor. Isınma hareketleri, zaman yaklaştıkça yerini heyecanlı bir bekleyişe bırakıyor.
Aileler, sevgililer, dostlar, arkadaşlar orada. Firmalar, markalar, kurumlar, kuruluşlar orada. Duyup gelen, yoldan geçen, merak eden, çocuğunu gezdiren orada. İngiliz, Fransız, Japon, hatta Tibetli orada. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı herkes için büyük bir buluşma.

Kaynak: http://bogazici.olimpiyat.org.tr/

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yorum Yapın

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.